Vinotéka Sommelier Martin
Vinotéka Sommelier Martin

Vitajte v druhej časti našich potuliek tými najkrajšími vinicami sveta a okúzľujúcimi miestami, ktoré by si nemal nechať ujsť žiadny milovník vína. Ak už nie osobne, tak aspoň v krátkej fotoreportáži na pokračovanie, ktorú sme pre vás pripravili. Dnes zavítame do Maďarska, Portugalska, no neobídeme ani Spojené štáty či susedné Česko. Nech sa páči. 🙂

Balf, Maďarsko – foto: THOMAS LIESER

Maďarské víno má históriu siahajúcu až do rímskych čias. Názvy, ako Tokaj či Eger, netreba nijako zvlášť predstavovať. Veď najznámejšia maďarská vinárska oblasť Tokaj zasahuje až do juhovýchodného Slovenska.

TedoRiver, DouroValley, Portugalsko – foto: AL GATOR

Portugalsko má dve vinárske oblasti zapísané ako svetové dedičstvo UNESCO: v údolí rieky Douro a v oblasti Pico Island. Táto krajina má skutočne celý rad pôvodných odrôd, čo jej umožňuje produkovať bohatú škálu najrôznejších vín. Portugalsko je zároveň domovom populárneho portského vína.

LakeChelan, Washington, USA – foto: ANDY SIMONDS

Najznámejšími druhmi vína pochádzajúcimi z Washingtonu, sú CabernetSauvignon, Rizling rýnsky, Chardonnay, Merlot a Syrah. Táto oblasť je takisto domovom nám dobre známeho viniča Vitis. Produkuje celú škálu vín, od ovocných, cez dezertné až po šumivé.

Pálava, Česko – foto: VASEK KADLEC

Pálava vznikla krížením odrôd Tramín červený a Müller Thurgau. Toto víno je plné, harmonické (jemnejšie než Tramín), korenisté a s výraznou arómou. Má zlatožltú farbu, vôňa je podobná ako pri Tramíne, obsahuje však navyše vanilkové tóny.

Kir-Yianni, Naoussa, Grécko – foto: ROBERT WALLACE

Grécko je jednou z najstarších vinárskych krajín sveta. Grécke vína sa tešili skutočne vysokej prestíži najmä v Taliansku, v rámci Rímskej ríše.

Kelowna, British Columbia, Kanada – foto: SPYHOPGL

Pre toto územie je špecifická naozaj vysoká kvalita vín, ako napríklad červený Merlot alebo CabernetSauvignon a biele Chardonnay. Hoci Kanada má povesť krajiny s chladným podnebím, veľká časť Britskej Kolumbie má mierne alebo suché podnebie, ideálne pre pestovanie vínnej révy.

Trigny, Champagne, Francúzsko – foto: VERONIQUE COUTIE

Oblasť je známa výrobou šumivého bieleho vína , ktoré nesie meno regiónu. Blízkosť Paríža v minulosti výrazne podporila hospodársky úspech regiónu práve v obchode s vínom. Vysoká nadmorská výška a priemerná ročná teplota 10°C komplikuje úplne dozretie hrozna, ktorému však, na druhej strane, napomáha prítomnosť lesov (stabilizujú teplotu a udržujú vlhkosť v pôde).

Ak sme týmto výberom čo i len trošku ulahodili vášmu oku, tešíme sa. Teraz už zostáva len siahnuť po fľaške kvalitného vínka a potešiť aj chuťové bunky. Na zdravie, priatelia! 🙂