Vinotéka Sommelier Martin
Vinotéka Sommelier Martin

11. apríla 2021 | Koľko vína na svadbu?

Ako sa vyhnúť stresu a dobre sa pripraviť? Pripravujete svoj najdôležitejší deň života? Svoju svadbu? Aby ste si mohli užiť všetky okamihy Vášho dňa, pripravili sme pre Vás pár tipov, ako sa vyhnúť stresu , ako sa hovorí, „radšej mať rezervu, ako by malo chýbať“.

Potrebujete mať pripravený zoznam hostí. Jednoducho si napíšte ku každému hosťovi či pije tvrdý alkohol, víno, pivo, alebo abstinuje. Samozrejme je len na Vás či na svojej hostine nebudete podávať pivo, či tvrdý alkohol. Ak máte viac hostí čo pijú víno tak treba počítať 1,5 až 2 fľašky vína na osobu. Máme na mysli fľašky 0,75 litra a nie litrové, ktoré sa nehodia na slávnostnú hostinu. Ak máte viac hostí čo pijú tvrdý alkohol tak Vám bude stačiť 1 až 1,5 fľašky vína na hlavu. V tomto prepočte máte zahrnuté aj vodičov, mamičky s deťmi, ale aj hostí ktorí ako sa hovorí zvládnu viac, alebo to preženú. Taktiež netreba zabúdať na výslužku. Čím ďalej tým častejšie sa stretávame s tým, že výslužky dnes už sa dávajú vo forme vína vína s vlastnou etiketou.

Väčšina vinoték sa zameriava na vinárstva, ktoré nie sú v supermarketoch. Nie je nič príjemné keď niekto zahlási na pol stola, však toto som kúpil v akcií za 1,99€. A hlavne nebudete mať problém sa dohodnúť na troch základných službách, ktoré Vám určite každá vinotéka rada splní. Samozrejme pri výbere vína vo vinotéke máte výhodu, že Vám skúsený personál poradí pri výbere.

1. Dohodnite sa na rezerve – dohodnite si rezervu aspoň 10% fľašiek, ktoré môžete po oslave vrátiť bez platenia.

2. Doprava – s prípravami svadby máte dosť svojich starostí, prenechajte časť povinností na vinotéku. Nechajte nech Vám víno dovezú a odvezú na miesto.

3. Výslužka – vinotéky majú priamy kontakt s vinárstvami a nemajú problém Vám zabezpečiť fľaškové víno bez etikety, na ktoré Vám dajú vytlačiť vaše vlastné etikety podľa vlastného želania.

Pre rozdelenie koľko bieleho a koľko červeného vína, počítajte vždy s pravidlom 80% bieleho a 20% červeného vína. Pretože väčšina ľudí čo pije červené nemá problém prejsť na biele, ale tí, čo skôr holdujú bielemu vínu málokedy si pochutnajú na červenom víne. Sem tam sa stretávame, že si ľudia žiadajú aj ružové víno. Je to výborná voľba keď máte oslavu v teplých letných dňoch a je dostatočne vychladené. Môže sa Vám to vyplatiť, pretože ružové víno je neutrálna zóna pre ľudí holdujúcich bielemu aj červenému vínu a vo väčšine prípadov sa ružové víno vypije ako prvé. V takom prípade treba zmeniť pomer 50% bieleho, 40% ružového a 10% červeného.

Vo všeobecnosti tieto pravidlá platia na každú svadbu. Ale samozrejme sa nájdu vždy výnimky, na ktoré treba prihliadať. Preto dúfame, že Vám budú tieto informácie nápomocné. Aby ste si plánovanie celej svadby, ešte viac uľahčili a určite nestratili prehľad, čo už máte vybavené a čo Vás ešte čaká v tom Vám pomôže najlepší svadobný plánovač.

Zdroj: Skúsenosti