Vinotéka Sommelier Martin
Vinotéka Sommelier Martin

Všetci sme už minimálne raz v živote ochutnali slovenské víno a tí zvedavejší z nás aj navštívili niektorý z vinohradníckych regiónov, sústredených, ako dobre vieme, prevažne v južnej časti Slovenska. My vás teraz prevedieme krok za krokom každou z týchto oblastí. Vydajte sa na cestu za slovenským vínom, za jeho domovom a miestami, kde sa rodí. 🙂

Malokarpatská oblasť

Malokarpatské vinohrady sa rozprestierajú na juhozápadných svahoch Malých Karpát od Bratislavy po Horné Orešany. Predstavujú skutočnú klenotnicu vinohradníctva na Slovensku. Vinič sa na slnečných svahoch Malých Karpát pestuje už vyše dvoch tisícročí. Okrem kultúrno-historických pamiatok tu rozhodne zaujme tradícia ľudovej kultúry v jednotlivých obciach regiónu či početné viechy a vinárne s pečenou husacinou, pohárom vína a ľudovou hudbou.

Južnoslovenská oblasť

Ako už názov napovedá, južnoslovenská vinohradnícka oblasť zaberá územie nachádzajúce sa v najjužnejšej časti Slovenska, severne od rieky Dunaj. Sú tu jednoznačne najlepšie podmienky na dopestovanie hrozna vhodného na výrobu vysokokvalitných červených vín, ako aj napríklad odrody Cabernet Sauvignon, ktorá vyžaduje dlhšie vegetačné obdobie.

Stredoslovenská oblasť

Stredoslovenská vinohradnícka oblasť je oblasť na juhu stredného Slovenska, pri hraniciach s Maďarskom. Vynikajúce vína, najmä z okolia Veľkého Krtíša, pochádzajú z odrôd: tramín červený, rizling vlašský, frankovka modrá, cabernet sauvignon, rulandské biele a rulandské modré.

Nitrianska oblasť

Nitrianska vinohradnícka oblasť sa nachádza v severnej časti Nitrianskeho kraja a v malej časti Trnavského kraja. Zo všetkých vinohradníckych oblastí Slovenska sa vyznačuje snáď najrôznorodejšími prírodnými podmienkami. História vinárstva siaha v tejto oblasti hlboko do minulosti, z oblasti Nitry sa zachovali najstaršie historické dôkazy o existencii vinohradníctva a vinárstva na Slovensku.

Východoslovenská oblasť

Východoslovenská vinohradnícka oblasť zaberá tri oddelené územia na juhu a na východe Košického kraja, vrátane dvoch obcí Prešovského kraja. Väčšina tunajších vinohradov bola vysadená až v období socializmu. Tieto lokality sú vynikajúce na výrobu decentne jemných vín z odrôd Burgundské biele, Chardonnay a Burgundské modré.

Tokaj

Vinohradnícka oblasť Tokaj je geograficky uzatvorená oblasť vinohradníctva a vinárstva v povodí rieky Bodrog, severne na Slovensku ohraničená Zemplínskymi vrchmi a na juhu v Maďarsku ohraničená sútokom riek Tisa a Bodrog. Táto oblasť je jedinečná z hľadiska svojich prírodných podmienok, z hľadiska odrodového zloženia a technológie výroby vín.

A na záver ešte pár zaujímavostí o slovenskom víne:

  • Už kráľovná Mária Terézia sa po ochutnaní Frankovky modrej z Rače stala jej „fanúšičkou“ a postarala sa o slávu tohto vína. O dve storočia neskôr sa ukázalo, že Frankovka obsahuje resveratrol – látku, ktorá ochraňuje pred infarktami.
  • Jedno z vín, ktorému sa podarilo presláviť aj za hranicami Slovenska svojou kvalitou, vzniká v obci Radošina neďaleko Piešťan, teda severnejšie než je slovenský vinársky štandard.
  • V roku 1825 sa Bratislava stala prvým výrobcom šumivého vína mimo Francúzska – vzniká tu jedna z najslávnejších slovenských vinárskych značiek J.E. Hubert.
  • Najreprezentatívnejší výber vín Slovenska možno vidieť a ochutnať v Národnom salóne vín na Pezinskom zámku. K dispozícii je tu vždy sto vín z posledného vinárskeho ročníka.

Zdroj fotografií: tourismbratislava.com, domcentrope.sk, slovakia.travel, mojabystrica.sk, tibava.sk, tastehungary.com