Vinotéka Sommelier Martin
Vinotéka Sommelier Martin

4. februára 2016 | Vyzrievanie vín…. v oceáne?

Tradične sú vína vyrábané klasickým spôsobom. Najskôr sa zozbiera úroda, získa sa mušt, z ktorého sa potom dorába víno, ktoré môže zrieť v sudoch alebo vo fľašiach po dobu niekoľkých mesiacov či rokov. Avšak od roku 2007 začali niektorí vinári experimentovať a svoje vína nechali vyzrievať…. v oceáne.

Medzi najvzácnejšie pochúťky pre milovníkov vína patria tie, ktoré boli vylovené z hlbín mora. Občas sa stane, že sa lovcom pokladov podarí vyloviť pár fliaš vína z vrakov lodí, čo vždy pritiahne pozornosť ľudí z celého sveta. Jeden príklad je z roku z aukcie Champaign 2012, kedy sa našlo pár fliaš z vraku z 19. storočia. Milovníci vína vtedy ponúkli aj viac ako 74.000 $ za niektoré z 79. fliaš vína, vylovených z chladných vôd pri pobreží Fínska.

Nič iné, len čas môže predstavovať unikátnosť vína znovuobjaveného po 170-tich rokoch pod vodou, ale práve na tom „pod vodou“ je niečo, čo dráždi fantáziu. Víno zreje pod vodou skôr než na pevnine a nadobúda charakteristickú chuť ktorá je zamatovo jemná, ale výrazná. Najzaujímavejšie na tom je že nikto vlastne nevie, prečo je to tak. To je dôvod, prečo sa niektoré vinárstva rozhodli investovať nemalé peniaze do výskumu zrenia vín v podmorských hlbinách.

 

 

V jednom experimente bolo vo vodách Južnej Karolíny archivovaných pár fliaš Cabernetu Sauvignon ročník 2009. Keď toto víno vytiahli na povrch po troch mesiacoch zrenia pod vodou, podrobili ho podrobným testom zahŕňajúcim someliéra a chemikov. Výsledky boli prekvapujúce. Someliér vyhlásil, že po troch mesiacoch v oceáne chutilo toto víno z ročníku 2009 ako víno z roku 2007.

Jedinečné vlastnosti tohto aquaoir nie sú ešte úplne odhalené. V jednoduchosti môžeme povedať, že vína z oceánu sú iné. Tieto zmeny môžu mať niečo spoločné s tým, že fľaše sa v mori jemne kolíšu pod vplyvom morských prúdov, čo udržiava víno v trvalom pohybe. Ďalším faktorom môže byť teplota v oceáne, ktorá klesá a stúpa zároveň s meniacimi sa ročnými obdobiami. Nezabúdajme ani na totálnu tmu, pokiaľ je víno ukotvené v hĺbkach, ktoré sú príliš vzdialené slnečným lúčom. Tma spolu s tlakom mora na fľaše v takejto hĺbke sú tiež dôležitými časťami rovnice.

 

 

Avšak už len samotná príprava pre zretie vína v oceáne je náročný proces, ktorý zahŕňa špeciálne postavené klietky, ktoré umožňujú vínu sa dostatočne voľne pohybovať s prúdmi oceánu, avšak bez rizika poškodenia fliaš. Tieto sú potom potápačmi ukotvené na stanovené miesto, kde ostanú až do momentu vyzdvihnutia.

Nikto si nemôže byť istý, čo by nám vlastne mohlo osvetliť tajomstvo toho, čo sa stane s vínom, ktoré dozrieva v oceáne. Chemická analýza vína z vyššie spomínaného experimentu ukázala, že PH vína, alkohol aj kyseliny boli zhruba rovnaké ako pri tom istom víne, ktoré dozrievalo na pevnine. Tieto chemické rozdiely medzi nimi boli mikroskopické. Nikto si nie je doteraz úplne istý pravými dôvodmi týchto rozdielov. A to je práve to, čo sa vinári snažia zistiť.