Vinotéka Sommelier Martin
Vinotéka Sommelier Martin

Dnes sa vydáme na cestu za sherry – vínom vyrábaným z bieleho hrozna, ktorého domovom je španielske mesto Jerez de la Frontera . Pred nejakým časom sme mali česť osobne navštíviť toto charizmatické andalúzske mesto, ako aj jeho vínne pivnice. No a nezúčastniť sa degustácie skvelého sherry priamo v jeho domovine by bol skutočne hriech. Toto všetko totiž prináša zážitok, na ktorý sa nezabúda. 🙂

Sherry, alebo ak chcete nápoj džentlmenov, získalo svoj názov poangličtením zemepisného názvu Jerez. Ide o najjužnejší cíp stredomorského Španielska, len kúsok od Gibraltáru. Mnohým ľuďom názov sherry evokuje anglický pojem cherry, teda čerešne. Nenechajte sa však pomýliť, sherry sa skutočne vyrába z hrozna. Na jeho výrobu sa používajú tri hlavné odrody: Palomino, PedroXimenéz a Moscatel.

Takto vyzerá pravá a nefalšovaná radosť z objavenia slovenského znaku na jednom zo sudov v Jerezde la Frontera.

Ideálna teplota na podávanie vína sherry je 5 až 8°C. Druh sherry TioPepe, ktoré sme mali možnosť ochutnať priamo na jeho rodnej pôde, je vyrobené z odrody Palomino. Mimochodom, ide o najslávnejšie sherry na svete. Obsah alkoholu sa pohybuje v rozmedzí 16 až 20%. Zaujímavý je rozhodne proces výroby sherry, ktorý prebieha v otvorených sudoch a alkoholizovanie sa robí dolievaním brandy do vína. Zber hrozna sa v Jereze podľa tradície začína prvý septembrový týždeň.

Sherry poznáme aj pod pojmom alkoholizované víno, čo znamená, že sa dodatočne alkoholizuje vínnym destilátom, čo je prípad aj portského vína. Prvé sherry sa v Jereze vyrábalo destiláciou zvyšného vína a tento vzniknutý destilát sa pridával do klasických málo percentných vín. Za výrobcami vína sherry však nezaostávame ani my-Slováci. Známa je napríklad naša Porta – kombinácia Rizlingu vlašského 2011 a Veltlínskeho zeleného z nasledujúceho roku. Do predaja bolo toto slovenské víno zaradené len začiatkom tohto roka.

Vinicami v Jerezde la Frontera vás prevezie tento sympatický vláčik.

Zaujímavosťou takisto je, že španielske sherry zreje v 600-litrových sudoch zo severoamerického dubu. U niektorých druhov sa na povrchu vína vytvorí tzv. flor – vrstva kožkotvorných kvasiniek, ktoré absorbujú posledné zvyšky cukru a sherry zreje bez prístupu kyslíka. Flor, alebo ak chcete kožka, zároveň chráni pred octovými baktériami, ktoré môžu premeniť obsah každého suda na ocot.

Pokiaľ ide o konzumáciu sherry, pijeme ho z úzkych pohárov skôr s menším objemom, ktoré sa hodia aj na tokaj, portské a iné likérové vína. Čo sa týka teploty, odborníci tvrdia, že čím je sherry suchšie, tým by sa malo podávať pri nižšej teplote. Ani klasická izbová teplota by však nemala presiahnuť 20°C. Čiže hovoríme skôr o pivničnej teplote než izbovej. Nuž, milí priatelia dobrého vína, blíži sa leto a to je najvhodnejšie obdobie sadnúť si na terasu a vychutnať si dobré sherry s olivami a syrom. Na zdravie! 🙂

Zdroj fotografií: Ivana Tatárová, wikipedia